18:55
Тютюновий дим – невидимий вбивця

Щороку 85 тисяч українців помирають від хвороб, спричинених курінням.

Розглянемо типи  залежності від куріння і дієві способи кинути курити.

  1. Поведінкова та соціальна залежність, з’являється тоді, коли куріння стає звичкою, пов’язаною з певними аспектами життя. Це може бути прийом кави (куріння+кава), перерва на роботі або ж водіння автомобіля.

 Як позбутися: Це скрупульозна боротьба зі своїми звичками і заміна їх новими. Каву можна замінити на воду або чай, перерву на роботі провести у колі колег, які не курять, або прогулятись в парку, за кермом сигарету замінити цукеркою або ж відволіктись, слухаючи улюблену музику. Маючи достатню мотивацію кинути курити назавжди, ви зможете позбутись цієї залежності.

  1. Фізична залежність, нікотин – речовина, що викликає залежність. Вона стимулює вироблення ендорфіну (біологічно активної речовини) у головному мозку. Підвищення рівня ендорфіну викликає відчуття щастя та задоволення, відбувається викид адреналіну у кров. Як тільки вплив нікотину закінчується, організм вимагає наступну дозу. Якщо нікотин так і не надходить, виникає так званий “синдром відміни”, який може супроводжуватися неприємними симптомами: головним болем,занепокоєнням,роздратуванням,апатією,злістю. 

Як позбутися: бути наполегливим, проявити силу волі і “протриматися” без куріння хоча б місяць, неприємні симптоми є тимчасовими та тривають зазвичай 3-4 тижні, доки організм не звикне до життя без нікотину. Якщо “синдром відміни” проходить дуже важко,зверніться до свого лікаря.  

3. Психологічна (емоційна) залежність, курець асоціює сигарети та процесс куріння з певними емоціями, думками та переконаннями.Люди курять, перебуваючи у стресі, коли пригнічені, злі чи переживають негативні емоції. Існують усталенні асоціації між курінням та переконаннями. Такі переконання зазвичай включають твердження:«Курити - це модно»,«Куріння заспокоює»,«Куріння допомагає розслабитися та відволіктися»,«Куріння не дуже шкідливе», «Куріння допомагає контролювати вагу».  

Як позбутися: Усвідомити, що використовувати сигарети для того, щоб впоратися з почуттями, – неправильно і безглуздо. Сигарети не лікують, не допомагають заспокоїтися, розслабитися. Вірячи міфам про терапевтичну дію сигарет, ви: 1) шкодите своєму організму, підвищуєте ризики захворіти і померти; 2) розвиваєте неспроможність на психологічному рівні пережити певні емоції чи почуття без сигарет.

Чому треба кинути курити?

1. В Україні станом на 2019 рік 24,2% дорослих є щоденними курцями (42,2% чоловіків і 9,4% жінок).Частка тих, хто справді припиняє курити назавжди, на жаль, незначна.

2. Щороку внаслідок куріння помирає майже 7 мільйонів людей у всьому світі. Понад 6 мільйонів із них – це курці або колишні курці, а 890 тисяч – люди, які є пасивними курцями.

3. Що довше та частіше ви курите, тим вищі  ризики, і не лише для вас, а й для оточуючих;

4. Люди, які курять сигарети, в 15-30 разів частіше хворіють на рак легень або помирають, ніж люди, які не курять.

5. Тютюн вбиває майже половину тих, хто курить.

Як кинути курити?

1. Знайдіть для себе вагому мотивацію відмови від куріння.

2. Встановіть дату відмови від куріння та створіть чіткий план дій. 

Проаналізуйте, у яких ситуаціях ви зазвичай курите та як зможете цих ситуацій  уникнути або чим замінити сигарету.

3. Включіть до свого раціону більше корисних продуктів та додайте фізичної активності. 

У цьому може допомогти ваш сімейний лікар - запишіться на консультацію.

4. Позбавтеся усіх предметів, які нагадують вам про куріння.  

Приберіть пачки сигарет, запальнички, попільнички.

5. Заручіться підтримкою однодумців, почитайте сайти, спілкуйтеся на форумах із людьми, яким вдалося кинути курити.

Що робити, якщо хтось з ваших рідних чи друзів кидає курити:

1.Підтримайте людину у її прагненні  кинути  курити.

2. Скоригуйте стиль життя, уникайте тих речей, які асоціюються у людини з курінням.

3. Будьте терплячі та позитивно налаштовані.

4. Спілкуйтесь: легка розмова може знизити рівень емоційної напруги.

5. Не читайте нотації та не критикуйте за  невдачі.

Кинути курити може кожен, незалежно від віку чи стажу куріння. Навіть якщо ви є затятим курцем, це не є перешкодою. Просто вам доведеться докласти трохи більше зусиль. Насправді лише невеликий відсоток людей може кинути курити з першого разу – більшості людей потрібно декілька спроб. У цьому немає абсолютно нічого страшного, адже в процесі ви напрацьовуєте досвід, який вам допоможе при наступній спробі. Тому, якщо ви кинули, але зірвалися, не засмучуйтеся та не розцінюйте це як невдачу. Пробуйте знову, і у вас обов’язково вийде.

Бажаємо Вам прийняти правильне рішення, зробити вибір на користь здоров’я.

 

Адміністрація КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Оріхівської міської ради

Переглядів: 105 | Додав: senya19862007 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0